یادتان می آید کاوشگر قبلی که آن را بررسی کردیم، کاوشگر کنجکاوی بود. حالا هم در بخش دوم کاوشگرها به سراغ دو غول ابر پیشرفته دیگر می رویم، یعنی برادران روح و فرصت !!

به روح و فرصت، بردران روح و فرصت نیز می گویند؛ زیرا این دو در ویژگی های فنی و نوع ساخت شباهت بسیار زیادی دارند. سرپرست گروه اکتشاف ناسا در مریخ در زمان پرتاب این دو کاوشگر، دانشمند ایرانی « فیروز نادری » بود. چیزی که بیش از هر چیزی این ماموریت را مهم می کرد این بود که دو کاوشگر قبلی اعزامی از سوی ناسا با شکست مواجه شده بود. در ابتدا روح و  فرصت برای یک ماموریت ۹۰ روزه برنامه ریزی شده بودند، اما سال ها در سطح مریخ به کاوش پرداختند. روح در چهارم ژانویه سال ۲۰۰۴ در مریخ فرود آمد و فرصت نیز سه هفته بعد از آن به مریخ رسید.

تصویری از محل آغاز مسافرت مریخ نورد فرصت که توسط خود این کاوشگر گرفته شده است.

مریخ نورد روح در سال ۲۰۱۰ در شن گیر کرد و ناسا آن را مرده اعلام کرد. ولی قل دیگر این مریخ نورد، یعنی کاوشگر فرصت در کنار کاوشگر کنجکاوی در مریخ به تحقیقات خود ادامه می دهد. بیشتر داده هایی که ما درباره حیات در مریخ داریم – که توسط دوست خوبم آقای اعزاز بیان شد – متعلق به سه کاوشگر فرصت، روح و کنجکاوی است. مسیر طی شده و بررسی شده این دو مریخ نورد را حدود ۳۰ تا ۹۰ کیلومتر برآورد می کنند. جالب است بدانید روش فرود دو کاوشگر روح و فرصت بر روی مریخ، با کاوشگر کنجکاوی تفاوت دارد. در این دو کاوشگر از فناوری قدیمی تری، مشابه فناوری کیسه های هوای ایمنی خودرو استفاده شده است. در فیلم « روح و فرصت؛ از پرتاب تا فرود » مراحل این فرود را ببینید.

 

منابع:

کتاب دایره المعارف نجوم و فضا

سایت کانوت

وبگاه ناسا

به قلم حسین بیات

هفته نامه نجوم – روح سرگردان در مریخ

bayat


حسین بیات دانش آموز دوره 61 هستم و انشا الله با مطالب نجوم در خدمت دوستان هستم . نظراتتون درباره مطالبم رو به من ایمیل کنید . n61196@www.nikparvar.ir


پیمایش نوشته


یک دیدگاه در “هفته نامه نجوم – روح سرگردان در مریخ

پاسخ دهید