امروزه یکی از مهم‌ترین مسائلی که ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است، پیدا کردن حیات در سیارات دیگر است.

قبل از هر چیز باید بدانیم که چرا سیاره زمین دارای حیات است. می‌توان گفت که زمین میزبان تمامی شرایط حیات است. این شرایط و ویژگی‌ها عبارتند از:

۱- وجود آب به صورت مایع

۲- اکسیژن

۳- جو با غلظت مناسب ( که هم در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظ است و هم تثبیت کننده دماست.)

۴-فشار هوا

۵– جاذبه‌ مناسب

۶– فاصله مناسب از خورشید (حضور در کمربند حیات)

۷– دمای مناسب                    

زمین همه شرایط لازم برای حیات را داراست. مهم ترین این شرایط وجود آب مایع است.

زمین دارای همه‌ این شرایط است. اما سؤال اصلی این است که آیا حیات در سیارات دیگر هم وجود دارد؟ جواب این سؤال همچنان بدون پاسخ معین است! اما من و دوستم – آقای بیات – سعی داریم جواب‌های احتمالی را بررسی کنیم.

ناسا برای کشف این حقیقت کاوشگرهای زیادی نظیر فینیکس و کنجکاوی را به مریخ فرستاده است تا پاسخی برای این سؤال پیدا کند. از بین کاوشگرهایی که مامور یافتن حیات در سیاره سرخ هستند، کنجکاوی بیشترین اطلاعات را جمع‌آوری کرده است. یکی از دلایل محکم برخی از دانشمندان مبنی بر وجود حیات در مریخ، خاک این سیاره است.

بر اساس اطلاعاتی که از بررسی‌های کاوشگر فینیکس به دست آمده است، خاک مریخ به مقدار کمی دارای خاصیت قلیایی است و موادی مانند سدیم، پتاسیم، منیزیم، گوگرد و … که همگی آن‌ها برای حیات و رشد موجودات زنده لازم هستند، در این خاک وجود دارند. کاوشگر فینیکس با انجام آزمایشاتی ساده در خاک مریخ، نمک پرکلرات را کشف کرد که ثابت می کند خاک مریخ خاصیت قلیایی دارد. PH خاک مریخ حدود ۸.۳ است.

در کاوش‌های اخیر کنجکاوی در منطقه‌ای از سطح مریخ موسوم به Yellowknife Bay ، شواهدی کشف شد که نشان می‌داد این منطقه احتمالا زمانی بستر یک دریاچه بوده است. به نظر می‌رسد که این بستر امکان تامین انرژی و موارد دیگر را برای رشد میکروبها داشته است. سنگ بستری که توسط کنجکاوی در این منطقه حفاری شد، دارای چندین دوره‌ رطوبت بود که نشان می‌داد به احتمال زیاد، در این منطقه آب وجود داشته است. اگرچه در رصدها و بررسی‌های کاوشگرهای مریخ، به وفور آبراه‌ها و بسترهایی که احتمالا زمانی در آنها آب بوده باشد پیدا شده‌اند، اما تا کنون آبی پیدا نشده است.

بررسی های جدید کنجکاوی حکایت از وجود سنگ بستری است که دارای چندین دوره‌ رطوبت بوده است. این پدیده نشان می‌دهد که به احتمال زیاد، در این منطقه آب وجود داشته است.

به گفته مایکل میر، دانشمند ارشد برنامه‌ کاوش مریخ، به احتمالی قریب به ۹۹% در مریخ حیات وجود داشته است. کشف شهاب‌سنگهایی مریخی که دارای فسیل‌های باکتری هستند این احتمال را بیشتر می‌کنند.

اگر یک روز ثابت شود که در مریخ حیات وجود داشته است، یک سؤال مهم و ترسناک پیش می‌آید: چه بلایی سر حیات مریخ آمده است؟؟؟

در مطالب بعدی حیات در مریخ را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

منبع: سایت کانوت
هفته‌نامه نجوم – حیات در مریخ۱

پیمایش نوشته


2 دیدگاه در “هفته‌نامه نجوم – حیات در مریخ۱

پاسخ دهید