باکتری‌ای که با دود سیگار دوپینگ می‌کند!

 

به گزارش ایسنا،‌ بررسی‌ها نشان می‌دهد مقاومت آنتی‌بیوتیکی باکتری خطرناک «استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‌سیلین» یا MRSA  با دود سیگار تشدید می‌شود.

در حقیقت دود سیگار این باکتری را تقویت کرده و در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم‌تر می‌سازد و در نتیجه برای سلامت انسان ضرر بیشتری دارد.
استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‌سیلین، نوعی باکتری مقاوم در برابر اکثر آنتی‌بیوتیک‌ هاست و می‌تواند عفونت‌های خونی و پوستی کشنده‌ای را بوجود آورد. در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۰ هزار مورد مرگ و میر بر اثر ابتلا به «MRSA» در آمریکا گزارش شده‌ است. مطالعه جدید به دنبال آن انجام گرفت که دکتر «لائورا کروتی آلکساندر» مشاهده کرد بسیاری از بیماران تحت درمان او که سیگار مصرف می‌کردند به عفونت «MRSA» مبتلا بوده‌اند و به همین دلیل تصمیم گرفت تا این ارتباط را بررسی کند.

باکتری MRSA زیرمیکروسکوپ الکترونی
بررسی ها نشان داد که «MRSA»های قرار گرفته در معرض دود سیگار نه تنها در برابر ماکروفاژها (نوعی گلبول سفید) محافظت می‌شوند بلکه در مقابل پروتئین‌های ضدمیکروبی که پستانداران تولید می‌کنند، مقاوم‌تر هستند. اگرچه مکانیزم دقیق اینکه چگونه دود سیگار باکتری را تغییر می‌دهد، به طور کامل مشخص نیست اما متخصصان معتقدند دود سیگار می‌تواند دیواره سلولی باکتری «MRSA» را دگرگون کند.

باکتری MRSA رشد کرده بر روی محیط کشت
ماکروفاژها نوعی از گلبول های سفید هستند که در اولین خط دفاعی حمله به «MRSA» و دیگر انواع عفونت‌ها قرار دارد. ماکروفاژها با ترشح ماده شیمیایی عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برند. در این بررسی ماکروفاژها با دو نمونه از «MRSA» مقابله کرده و آن‌ها را از بین بردند اما «MRSA»های قرار گرفته در معرض دود سیگار، مدت زمان بیشتری طول کشید تا از بین بروند.

MRSA مخفف Methicillin-resistant Staphylococcus aureus می باشد که به معنی  باکتری “استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به  آنتی بیوتیک متی‌سیلین” است.

لحظه ی بلعیده شدن باکتری MRSA توسط گلبول سفید

منبع: خبرگزاری ایسنا و سایت www.livescience.com

 

اسدی نوشته شده توسط:

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

پاسخ دهید