پارگی رباط صلیبی

داریوش شجاعیان، هافبک تیم فوتبال استقلال  که در جریان دیدار این تیم

برابر ذوب آهن اصفهان از ناحیه زانو مصدوم شده و از زمین بازی بیرون رفت، با مشخص شدن جواب MRI رباط صلیبی این بازیکن پاره شده است.

با پارگی رباط صلیبی شجاعیان، این بازیکن حداقل تا شش ماه از میادین دور خواهد بود و شانس حضور او در تیم‌ ‌ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از بین رفت.

Image result for ‫داریوش شجاعیان رباط صلیبی‬‎

رباط های صلیبی

رباط صلیبی خلفی و رباط صلیبی قدامی(acl و pcl) نقش مهمی در پایداری و ثبات زانو دارند. این رباط‌ها به پایداری مفاصل کمک کرده و به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که می‌توانند بیش از ۹۰ درجه انعطاف در زانو ایجاد کنند. هر دو رباط صلیبی خلفی و قدامی ممکن است کشیده شده یا پاره شوند. این رباط‌ها در درجه اول در هنگام ورزش کردن آسیب می‌بینند اما ممکن است در اثر زمین خوردن یا تصادف با وسیله نقلیه نیز دچار آسیب‌دیدگی شوند. حدود نیمی از آسیب‌دیدگی‌های رباط صلیبی قدامی باعث آسیب‌دیدگی غضروف مفصل، رباط‌های دیگر یا مینیسک زانو نیز می‌شوند. بهترین روش درمانی برای ترمیم پارگی رباط صلیبی قدامی به نیازهای بیمار بستگی دارد. ورزشکاران معمولاً می‌خواهند که سریع‌تر بتوانند تمرینات ورزشی خود را ادامه دهند. افراد مسن‌تر ممکن است بخواهند که هر چه سریع‌تر توانایی‌های خود را در انجام بدون مشکل امور روزمره بازیابند. درمان آسیب‌دیدگی‌های رباط صلیبی قدامی و رباط صلیبی خلفی با انجام اقدامات فیزیوتراپی و انجام برخی تمرینات ورزشی امکان‌پذیر است.

Anatomy Of The Acl Left Knee Joint In Flexion And Torn Acl Anatomy Note – boora.info

انتخاب روش درمانی برای آسیب‌دیدگی‌های رباط صلیبی خلفی و رباط صلیبی قدامی به میزان گستردگی آسیب‌دیدگی و فعالیت‌های معمولی که فرد انجام می‌دهد بستگی دارد. اگر فعالیت‌های شما به گونه‌ای است که نیازی به بازیابی کامل عملکرد این رباط‌ها نیست، درد یا ناپایداری شدیدی ندارید و رباط‌های شما به طور کامل پاره نشده‌اند، اقدامات فیزیوتراپی در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر سعیدی می‌تواند به شما در بازگشت به امور روزمره و بازیابی عملکرد کامل آنها کمک کند. توانبخشی برای درمان آسیب‌دیدگی‌های رباط صلیبی قدامی و رباط صلیبی خلفی جهت دست‌یابی به بهبودی کامل و کمک به پیشگیری آسیب‌دیدگی‌های دوباره از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی بیماران با پارگی جزئی رباط‌ها پس از چند هفته استراحت و انجام اقدامات توانبخشی برای تقویت زانو بهبود می‌یابند.

Image result for ‫داریوش شجاعیان رباط صلیبی‬‎

 

منبع : ایسنا و سایت دکتر سعیدی

علی زالی نوشته شده توسط:

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

پاسخ دهید