نانوپزشکی چیست؟

درمان و پیشگیری بیماری ها از قابلیت‌های خوب فناوری نانو به شمار می‌رود. این فناوری با استفاده از نانوابزارها و نانوساختارهای مهندسی‌شده، اعمالِ ساخت، کنترل، دیدن و ترمیم سیستم زیستی انسان در مقیاس مولکولی را انجام می‌دهد. ابزارهای بسیار ابتدایی نانوپزشکی می‌توانند برای شناسایی بیماری‌ و توزیع دارو، و همچنین توزیع هورمون در بیماری های مزمن و نقص‌های سیستم بدن به کار روند. ابزارهای بسیار پیشرفته‌تر، ازقبیل نانوروبات‌ها هستند که به عنوان جراحان کوچک داخل بدن عمل می‌کنند. نانوروبات‌ها، روبات‌هایی هستند که اندازه‌ی آنها در حد نانومتر باشد.

نانوروبات‌ها به عنوان جراحان کوچک داخل بدن

چنین ماشین‌هایی می‌توانند با ورود به داخل سلول‌ها ساختار آسیب‌ دیده آنها را تغییر دهند و درصدد تعمیر آنها برآیند. آنها قادرند خود را تکثیر کنند یا نواقص ژنتیکی را با جابه‌جا کردن یا دستکاری مولکول های   DNA برطرف سازند. (DNA ماده‌ی اصلی سازنده موجودات زنده و وارث ژنتیکی موجود زنده شناخته می‌شود.)

 

به عنوان موتورهای درمانگر و دارورسان

کنترل رگهای بدن با استفاده از نانوروبات‌های هوشمند؛ در تشخیص بیماریها نمی‌توان به نتایج آزمونهای آزمایشگاهی و تاریخچه‌ بیماری متکی بود. اما با جا دادن نقشه‌ی ژنتیکی انواع عوامل بیماریزا در بانک اطلاعاتی نانوروبات، می‌توان حملات باکتریایی را نابود کرد. بدین ترتیب، با انجام عملیات ترمیمیِ قابل برنامه‌ریزی برای اصلاح بیماری‌های سلولی ناشی از افزایش سن، جلوگیری از پیری و درمان آن به یک واقعیت علمی تبدیل می‌شود. محققان قادرند با حرکت دادن مولکول‌ها، موتورهایی در ابعاد نانو بسازند.

توانمندیهای نانوپزشکی

دانشمندان معتقدند با پیشرفتهایی که درمهندسی ژنتیک ، فناوری نانو و پزشکی ایجاد شده و درک عمیقی که از اعمال سلولی حاصل گردیده است، می‌توان ماشینهای میکروسکوپی نیرومند و متخصص را برای مبارزه با بیماری ها طراحی کرد و توسط آنها در ابعاد سلولی به تعمیرات فیزیولوژیکی پرداخت.

مثال هایی از کاربرد نانوفناوری در پزشکی

  1. هدف‌گیری و ارسال دارو به نقاط غیر قابل دسترس بدن با تجهیزات نانومتری (دارورسانی به سلول‌ها)
  2. تولیدبافتهای مصنوعی سازگار با بدن
  3. تولید سیستم‌های هوشمند برای شناسایی بیماریهای در حال ایجاد در بدن
  4. درمان برخی از بیماریهای صعب‌العلاج مانند سرطان
  5. مراقبت بهداشتی بهتر با استفاده از تجهیزات نانومتری در داخل بدن

اسدی نوشته شده توسط:

یک نظر

پاسخ دهید