آنتی بیوتیکدان ۳

خداروشکر می کنم که باز هم با یک ” آنتی بیوتیکدان ” دیگر در خدمت شما هستم :

تتراسایکلین

تتراسایکلین (به انگلیسی : TETRACYCLINE)

رده درمانی: آنتی بیوتیک

اشکال دارویی: کپسول، پماد

تتراسایکلین‌ها خانواده‌ای از آنتی بیوتیک های باکتریو استاتیک هستند که در مقابل باکتری‌های مختلف گرم منفی و گرم مثبت، مایکو پلاسماها، کلامیدیاها و ریکتزیاها فعال می‌باشند. تتراسیکلین برای درمان آکنه نیز استفاده می‌شود. همچنین به دلیل جذب آن توسط استخوان ازآن به عنوان نشانگر در بررسی‌های رشد استخوان‌ها در بیوپسی‌های انسانی استفاده می‌شود. این داروها با اتصال به ریبوزوم از پروتیین سازی جلوگیری می‌کنند. تتراسایکلین‌های گوناگون (مثل داکسی سایکلین، مینوسایکلین، اکسی تتراسایکلین و…) فعالیت ضد میکروبی مشابه ولی خواص فارماکولوژیک متفاوت دارند.

توضیحات پیرامون:

Mycopl.jpg
تصویری از مایکوپلاسما

مایکوپلاسما : مایکوپلاسما جنسی از باکتری هاست که دیواره ی سلولی ندارد.نداشتن دیواره سلولی باعث مقاوم شدن این باکتری ها در برابر آنتی بیوتیکهای مؤثر بر دیواره مانند پنی سیلینها میشود.

 کلامیدیا : خانواده کلامیدیا (Chlamydia) هرچند گونه‌ای باکتری هستند ولی به دلیل کامل نبودن اندامکها لزوماً یک انگل داخل سلولی می‌باشند. معروفترین گونه در این خانواده کلامیدیا تراکوماتیس است.

ریکتزیا : ریکتزیا  یا  (به انگلیسی: Rickettsia) از باکتریهای گرم منفی است. یکی از باکتریهای این سرده عامل بیماری تیفوس است. ( سرده یعنی جنس یک ماده )  این گروه اصولاً باکتری داخل سلولی هستند.

 

آکنه : یکی از شایع‌ترین بیماری های پوستی و شایع‌ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان متخصص پوست است.

بروسلا : بروسلاها باکتری‌های گرم منفی، کوچک، هوازی و غیر متحرّکی هستند که فاقد پوشینه و هاگ، می‌باشند. این سرده باکتریها انگل داخل سلولی هستند.

موارد مصرف

این دارو در درمان برونشیت مزمن، عفونتهای ناشی از بروسلا، کلامیدیا، مایکوپلاسما، ریکتزیا مصرف

می شود .

دگرگشت دارو در بدن

۷۵ درصد دارو از راه خوراکی جذب می‌شود که این مقدار درحضور غذا کاهش می‌یابد. غلظت سرمی دارو ۳–۲ روز پس از مصرف به حد درمانی می‌رسد. پس از جذب بخوبی دراغلب بافتها و مایعات بدن منتشر می‌شود. دفع دارو عمدتاً کلیوی است، اما از راه صفرا نیز دفع می‌شود. نیمه عمر دارو ۱۱–۶ ساعت است که در بیماران آنوریک ممکن است تا ۱۰۰ ساعت نیز افزایش یابد.

عوارض جانبی

تهوع، استفراغ، اسهال، عفونت ثانویه ناشی از میکروارگانیسم‌های مقاوم و بندرت واکنش‌های آلرژیک با مصرف این دارو گزارش شده‌است. سردرد و اختلالات بینایی ممکن است نشانه افزایش فشار داخل جمجمه باشند. همچنین درد، قرمزی، تورم و سایر علایم تحریک با مصرف موضعی این دارو گزارش شده‌است.

عموماً سمیت تتراسایکلین‌ها کم است، اما از بین بردن فلور طبیعی دستگاه گوارش است می‌تواند منجر به اسهال شود و رشد بیش از حد قارچها و باکتریهای مقاوم به دارو را باعث می‌شود. اشکال دوم قهوه‌ای و زرد شدن دندان‌های جنین و کودکان کم سن و سال است که ناشی از رسوب دارو بر روی دندان‌های در حال رشد می‌باشد. تتراسایکلین‌ها باعث دفع شدید یون کلسیم می‌شوند، به همین دلیل مصرف خانواده تتراسایکلین ها (مثل:داکسی سایکلین، اکسی تتراسایکلین، مینوسایکلین و…) درزنان باردار و کودکان زیر هشت سال ممنوع می‌باشد.

 

 

Rickettsia rickettsii.jpg
تصویری از ریکتزیا

 

منایع :

  • سایت دانشکده داروسازی دانشگاه شهید بهشتی
  • میکروب‌شناسی پزشکی جاوتز

 

 

محمدپارسا اشرفی نوشته شده توسط:

سلام به دوستان عزیزم ! محمد پارسا اشرفی هستم و بسیار علاقه مند به علومی مانند زیست شناسی و میکروب شناسی...... امیدوارم با توکل به خداوند متعال و آقا صاحب الزمان ( عجل الله تعالی فرجه الشریف ) مطالبم مورد پسند و مورد علاقه ی شما قرار گیرد ...... خوش حال میشوم از نظرات شما دوستان در پیشبرد مطالب استفاده کنم ؛ به آدرس ایمیل n61154 .

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

پاسخ دهید