آنچه از فرآورده های گیاهی باید بدانید

نتیجه تصویری برای تصاویر برای فرآورده های گیاهی

فرآورده های گیاهی  یا  plant produts

گیاهان علاوه برغذا و مواد دارویی ، فرآورده های مفید دیگری نیز برای ما فراهم می کنند . بسیاری از سلول های گیاهی الیاف طبیعی می سازند که به گیاهان استحکام می بخشند . این ویژگی از آن ها برای ساختن کاغذ و پارچه موادی مناسب می سازد . از گل ها و برگ های برخی گیاهان ، روغن های معطر و رنگ های طبیعی استخراج می شود .

تصویر مرتبط

الیاف طبیعی

گیاهان گروه هایی از سلول های بلند تولید می کنند که به آن ها الیاف ( فیبر ) می گویند . این مواد را برای تهیه ی پارچه ، کاغد و نیز نمد استفاده می کنند.الیاف گیاهی محکم هستند چون سلول های آن ها مولکولی به نام سلولز دارد. اما این مواد باید خواص دیگری مانند انعطاف پذیری و بلند بودن را داشته باشند. کتان و کنف دو نوع از اولین گیاهانی هستند که انسان از الیاف آن ها استفاده کرده است .

تصویری از الیاف پنبه

حنا 

حنا درختچه ای است در خاورمیانه و شمال آفریقا . در برگ های آن رنگدانه های قرمز مایل به قهوه ای وجود دارد . از آن برای رنگ کردن لباس ، مو و حتی پوست بدن استفاده می شود.

تصویری برای درخت حنا

کائوچو

به طور طبیعی در آمریکای جنوبی می روید . اما در آسیا نیز آن را می کارند. اگر پوست این درخت را شکاف دهیم ، شیره ای سفید ، که شیرابه نامیده می شود ، از آن بیرون می آید . کائوچو ماده ای مفید و لاستیک مانند است . بعضی از انواع کائوچو را از درخت کائوچو نمی گیرند . بیشتر کائوچوی مصرفی جهان به طور مصنوعی و از نفت خام به دست می آید .

شیرابه ی درخت کائوچو

الوار

چوب برش خورده را الوار می گویند. استحکام الوار آن ها را برای خانه سازی به ویژه برای ساخت اسکلت ساختمان ها ، مناسب می سازد . چوب های نرم مانند چوب کاج ، برای این کار به فراوانی استفاده می شوند ، چون راست و مستقیم رشد می کنند .  به علاوه رشد آن ها سریع است پس می  توان آن ها را در کوتاه ترین مدت جایگزین کرد .

نمونه ای از الوار

 

منبع :  “برداشتی از کتاب دایره المعارف علوم”

 

محمدپارسا اشرفی نوشته شده توسط:

سلام به دوستان عزیزم ! محمد پارسا اشرفی هستم و بسیار علاقه مند به علومی مانند زیست شناسی و میکروب شناسی...... امیدوارم با توکل به خداوند متعال و آقا صاحب الزمان ( عجل الله تعالی فرجه الشریف ) مطالبم مورد پسند و مورد علاقه ی شما قرار گیرد ...... خوش حال میشوم از نظرات شما دوستان در پیشبرد مطالب استفاده کنم ؛ به آدرس ایمیل n61154 .

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

پاسخ دهید