آنتی بیوتیکدان ۲

نتیجه تصویری برای تصاویر برای آنتی بیوتیک

مقاومت علیه آنتی بیوتیکها:

مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب‌های بیماری‌زا که برای مبارزه با آنان آنتی بیوتیک استفاده می‌شوند، با جهش ژنی نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل‌های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آنها مبارزه کرد. از مهم‌ترین عوامل این پدیده، مصرف خودسرانه یا بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها است. این پدیده کل جامعه انسانی را به خطر می‌اندازد به طوری که خطر آن را به تروریسم تشبیه کرده‌اند.در هر یک میلیون تقسیم سلولی یک جهش یافته را می‌توان یافت که به یک آنتی بیوتیک مقاوم باشد. هر گاه این جهش در بیمار تحت درمان با آنتی بیوتیک رخ دهد، جهش یافته قدرت زنده ماندن بیشتر از سایر میکروارگانیسم‌های میزبان را دارا بوده و در مدت کوتاهی تعداد آنها افزایش می‌یابد و از این رو درمان با همان آنتی بیوتیک نتیجه مطلوبی بدست نمی‌دهد؛ و باید آنتی بیوتیک دیگری جایگزین آن شود.
* خداروشکر توانستیم مراحل اولیه ی شناخت آنتی بیوتیک ها را پشت سر بگذاریم. حالا از این قسمت به بعد در هر مطلب آنتی بیوتیکدان ، شاهد معرفی یک یا چند آنتی بیوتیک خواهید بود :

وانکومایسین (به انگلیسی: VANCOMYCIN)

رده درمانی: آنتی بیوتیک

اشکال دارویی: آمپول

ساختار مولکولی این دارو

وانکومایسین علیه باکتری‌های گرم مثبت هوازی و بی‌هوازی مؤثر است. این آنتی‌بیوتیک با اثر بر روی‌ساخت دیواره سلولی، بر روی اغلب باکتری‌ها اثر باکتریسید دارد.

وانکومایسین در مواردمحدودی از جمله در پیشگیری و درمان آندوکاردیت و سایر عفونتهای جدی ناشی‌از کوکسی‌های گرم مثبت (مانند استافیلوکوک مقاوم به پنی‌سیلین‌ها) مصرف می‌شود. وانکومایسین بطور گسترده در بافتها ومایعات بدن منتشر می‌شود. از آنجا که اثردارو نسبتاً طولانی مدت است، می‌توان آن‌را هر ۱۲ ساعت مصرف نمود. نیمه عمردارو در بزرگسالان ۴-۱۱ ساعت است که‌در صورت عیب کار کلیه ممکن است به۶-۱۰ روز برسد. دفع این دارو عمدتاکلیوی است.

 

نتیجه تصویری برای تصاویر برای آنتی بیوتیک ونکومایسین واژه نامه : آندوکاردیت :

آندو کاردیت باکتریایی عبارتست از عفونت هر یک از موارد زیر:

  •  لایه داخلی قلب (اندوکاردیوم)
  •  دریچه های قلبی

 

منبع : جزوه ی میکروب شناسی ۲

محمدپارسا اشرفی نوشته شده توسط:

سلام به دوستان عزیزم ! محمد پارسا اشرفی هستم و بسیار علاقه مند به علومی مانند زیست شناسی و میکروب شناسی...... امیدوارم با توکل به خداوند متعال و آقا صاحب الزمان ( عجل الله تعالی فرجه الشریف ) مطالبم مورد پسند و مورد علاقه ی شما قرار گیرد ...... خوش حال میشوم از نظرات شما دوستان در پیشبرد مطالب استفاده کنم ؛ به آدرس ایمیل n61154 .

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

پاسخ دهید