مغز چگونه مشخصات چهره افراد را با جزئیات دقیق ذخیره می‌کند…

نتیجه تصویری برای تصاویر زیبا از مغز

برای اولین بار دانشمندان موفق شده‌اند که فرآیند کامل عملکرد مغز برای تشخصی تصاویر ثبت شده توسط چشم‌ها را کشف کنند.

همان‌طور که می‌دانیم قدرت بینایی به نحوه‌ی جذب نور و رنگ‌ها به‌وسیله چشم‌ها وابسته است. چشم‌ها این محرک‌های دریافتی را از طریق سیگنال‌هایی به مغز ما ارسال می‌کنند و مغز نیز فرایند پردازش و تبدیل این سیگنال‌ها به تصاویر را انجام می‌دهد؛ اما مغز ما دقیقاً چگونه سیگنال‌های دریافتی از چشم‌ها را به تصاویری ترکیبی تبدیل می‌کند؟ در مطالعه‌ای که محققان موسسه‌ی فناوری کالیفرنیا انجام داده‌اند، برای اولین بار به شرح کامل و ساده‌ی چگونگی انجام این فرایند پرداخته‌شده است. آن‌ها کار خود را با این سؤال که ذهن چگونه چهره‌ی انسان‌ها را تشخیص می‌دهد، آغاز کردند.
آن‌ها موفق شدند که سلول‌هایی از مغز را که وظیفه‌ی تولید گستره‌ی نامحدودی از تصاویر چهره را دارند، شناسایی کنند. این سلول‌ها با رمزگذاری کردن بیش از ۵۰ بُعد متفاوت صورت نظیر شکل آن، اندازه و فاصله‌ی بین چشم‌ها، بافت پوست و ویژگی‌های دیگر، به تولید این تصاویر می‌پردازند. آن‌ها در تحقیقات خود به عملکرد تشخیص چهره‌ی مغز میمون‌های مِکاکا پرداختند و نتایج آن را در ژورنال Cell منتشر کرده‌اند.

brain

آن‌ها با نشان دادن ۲۰۰۰ تصویر از چهره‌ی انسان‌ها به این میمون‌ها، کشف کردند که هر سلول چهره، تصویر متفاوتی از صورت را مشاهده می‌کند؛ اما هنگامی‌که این تصاویر با یکدیگر ترکیب می‌شوند، تصویر ترکیبی و واضح تولید می‌شود. به‌منظور مشاهده‌ی آنچه این میمون‌ها می‌بینند، محققان الگوریتمی را توسعه دادند که بازخورد سلول‌های چهره را ردیابی می‌کند.
با کشف اخیر می‌توانیم به یافتن پاسخ برای این پرسش اساسی امیدواریم باشیم: مغز چگونه تصاویر چهره اشخاص را با جزییات خاص هر فرد در حافظه ذخیره می‌کند؟ ازجمله تحقیقات انجام‌شده در این زمینه می‌توان به موسسه‌ی علوم مغز آلِن اشاره کرد که موفق به شناسایی سلول‌هایی در بخش هیپوکامپ مغز شده‌اند؛ مرکز حافظه‌ی مغز که وظیفه‌ی به خاطر آوردن چهره‌ی اشخاص است.
از دیگر پتانسیل‌های کاربردی این تحقیق می‌توان به توسعه‌ی درمان حافظه‌ در بیماری‌هایی همچون آلزایمر اشاره کرد. کاربردهای این دستاورد را می‌توان فراتر از انسان‌ها برد و از این روش برای بهبود سیستم تشخیص چهره در شبکه‌های عصبی مصنوعی استفاده کرد.

مغز چگونه مشخصات چهره افراد را با جزئیات دقیق ذخیره می‌کند

منبع : سایت زومیت
محمدپارسا اشرفی نوشته شده توسط:

سلام به دوستان عزیزم ! محمد پارسا اشرفی هستم و بسیار علاقه مند به علومی مانند زیست شناسی و میکروب شناسی...... امیدوارم با توکل به خداوند متعال و آقا صاحب الزمان ( عجل الله تعالی فرجه الشریف ) مطالبم مورد پسند و مورد علاقه ی شما قرار گیرد ...... خوش حال میشوم از نظرات شما دوستان در پیشبرد مطالب استفاده کنم ؛ به آدرس ایمیل n61154 .

یک نظر

پاسخ دهید