کتابخوانی با اعمال شاقه !

به نقل از گاردین – کتابخانه‌ها مکانی مهم و تأثیرگذار در رشد و اعتلای فرهنگ و میزان سوادآموزی در همه کشورهاست اما بسیاری از کتابخانه‌های دنیا امکان دادن خدمات به کاربران را ندارند و گاهی بلایای طبیعی یا انسانی شرایط‌شان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.

کتابخانه ناپدید شده در قاهره، مصر

محل کتابخانه قاهره پیش از تبدیل، خانه‌ای ویلایی در منطقه‌ ثروتمندنشین شهر بود. عمر امین فردی عادی و عاشق کتاب بود و پس از آشنایی با این کتابخانه تصمیم گرفت شغل بازاریابی خود را ترک کند تا تمام وقت خود را به این کتابخانه اختصاص دهد. این کتابخانه با کمک مردم و اهدای آثاری چون مجموعه «هری پاتر» و همچنین نسخه قدیمی کتاب «آمریکا» نوشته کافکا شکل گرفت. دسامبر سال ۲۰۱۶ بود که کتابخانه در تلاش برای از بین بردن آزادی بیان مورد حمله قرار گرفت. چندین نویسنده در آن سال دستگیر شدند و شرایط سخت شد اما امین تلاش می‌کند به مردم یادآوری کند لذت کتابخوانی را از دست ندهند.

کتابخانه عمومی کابل، افغانستان

کتابخانه عمومی کابل از ترکیب دو کتابخانه کوچک در سال ۱۹۶۶ شکل گرفت اما جنگ‌های داخلی افغانستان، حضور طالبان در کشور و حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ موجب در خطر قرار گرفتن این کتابخانه شد. قیوم سروش، کارشناس مسائل افغانستان معتقد است کتابخانه در شرایط بدی است و مشکلات متعدد امنیتی کشور سبب شده است مردم علاقه‌ای به حضور طولانی‌مدت در خارج از خانه نداشته باشند، اما کتابخانه به کار خود ادامه می‌دهد. او می‌گود: «علاوه بر این کتابخانه کابل باید به روز شود و سیستم مدیریتی جدیدتری برگزیند و کتابداران حرفه‌ای را به خدمت بگیرد و به ساختمانی جدیدتر منتقل شود.»

کتابخانه موگادیشو، سومالی

کتابخانه سومالی نامی ندارد اما فضای سیاه و سفید کتابخانه فضایی مدرن به محیط آن بخشیده است. قحطی در سومالی فضا را برای کار و حتی زندگی دشوار کرده است اما بدره یوسف و عبدالرحیم آدن که کتابخانه را ایجاد کردند امیدوارند وجود این مکان موجب افزایش فرهنگ کتابخوانی در کشور شود.

کتابخانه روسا، دومینیکا

کتابخانه زیبای روسا در سال ۱۸۴۳ افتتاح و در سال ۱۹۰۶ به ساختمان کنونی منتقل شد. این کتابخانه تاریخچه‌ غنی از تاریخ و ادبیات سیاه‌پوستان در ۱۰۰ سال اخیر را در خود جای داده است اما پس از طوفان «ماریا» در سال گذشته سقف کتابخانه خراب شد و ۲۵ هزار عنوان کتاب نابود شد. پس از اینکه مؤسسه خیریه کتاب بریتانیا ۲۰۰ عنوان کتاب به کتابخانه روسا اهدا کرد بار دیگر و در سال ۲۰۱۷ در مکانی موقتی به کار خود ادامه داد. کتابداران کتابخانه همچنان به کاربران خدمات می‌دهند و معتقدند در شرایطی که سیل سبب شد کتاب‌های بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان خراب شود و دسترسی به اینترنت کاهش یابد باز بودن کتابخانه اهمیت زیادی دارد. آنها معتقدند آب و هوای این منطقه غیرقابل‌پیش‌بینی است و اتفاقاتی از جمله سیل و سونامی در آینده نیز رخ می‌دهد اما کتابخانه در هر شرایطی به کار خود ادامه خواهد داد.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی بغداد، عراق

سازمان اسناد و کتابخانه ملی بغداد از زمان افتتاح در سال ۱۹۲۰ تاکنون دچار حواشی زیادی شده است اما در دوره حمله آمریکا به عراق کتابخانه سوزانده شد و ۶۰ درصد از اسناد و ۹۵ درصد از آثار کمیاب را از دست داد. بازسازی کتابخانه در دوره هرج و مرج کشور کار آسانی نبود. شرایط در بغداد از آن زمان تاکنون بهتر شده است اما بغداد همچنان شهر خطرناکی است. با این وجود کتابخانه ۵ روز در هفته باز است و به کتابدوستان خدمات ارائه می‌کند.

پاسخ دهید