برگزیدگان جایزه ادبی جلال معرفی شدند

آیین اختتامیه دهمین دوره‌ جایزه‌ جلال دیروز شنبه ۱۶ دی‌ماه در تالار وحدت برگزار شد.
* در بخش نقد ادبی جایزه جلال آل‌احمد
هیئت داوران هیچ کتابی را شایسته دریافت جایزه ‘برگزیده’ ندانست.
اما در این بخش دو اثر «بلاغت از آتن تا مدینه» اثر داوود بلاغتی مقدم و کتاب «درآمدی بر تحلیل انتقادی گفتمان روایی» اثر حسین صافی پیرلوجه ‘شایسته‌ی تقدیر’ جشنواره معرفی شدند.

**در بخش مستندنگاری جایزه جلال آل‌احمد
داوران بخش مستندنگاری از آن جهت که این جایزه را مسئول معرفی نمونه معیار برای مستندنگاری می‌داند کتابی را برگزیده تشخیص نداد.
همچنین با احترام به موضوعات فاخری که در حوزه جنگ به مرحله نهایی رسید، ضمن ستایش آفرینندگان اصلی این آثار، به امید ارتقای محتوا در این بخش کتابی را شایسته تقدیر معرفی نکرد. بنابراین کتاب «سفر دیدار» به دلیل موضوع، فراز و فرودهای سفر، شیوه مستندنگاری و کتاب «آنک پاریس» به دلیل متن فاخر و درونمایه‌های ارزشمند ادبی و فرهنگی به صورت مشترک به عنوان دو اثر تقدیری اعلام می‌شوند.

*** در بخش داستان کوتاه جایزه جلال آل‌احمد
اعضای هیأت داوران داستان کوتاه دهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد، از میان پنج مجموعه داستان « اسم شوهر من تهران است » نوشته زهره شعبانی نشر مرکز،  « بی‌باد بی‌پارو » از فریبا وفی نشر چشمه، « بی‌وزنی » نوشته محسن عباسی نشر افق، « خانه‌ی کوچک ما » اثر داریوش احمدی نشر نیماژ و « سنگ یحیا » از خسرو عباسی خودلان نشر نیماژ که به مرحله نهایی داوری رسیده بودند….. به خاطر …. توجه به ابعاد روانشناسانه و جامعه‌شناسانه شخصیت‌ها، پرداختن به زندگی پرمرارت مردم فرودست و انعکاس دردمندانه آسیبهای پیش روی جامعه ، توانایی ارائه باورپذیر و موثر زندگی مردمی که سالهاست در آثار بسیاری از داستان‌نویسان فراموش شده‌اند ، مجموعه داستان « اسم شوهر من تهران است »  نوشته زهره شعبانی از نشر مرکز را شایسته تقدیر می‌داند.

****در بخش رمان جایزه ادبی جلال آل احمد
رمان « این خیابان سرعت‌گیر ندارد» نوشته « مریم جهانی» را به دلیل خلق موقعیت نو و توجه به زندگی روزمره شخصیتی که کمتر در ادبیات معاصر به آن پرداخته شده است، همراه با داستانی گیرا و قصه‌گویی مناسب و استفاده از خرده روایت‌ها برای ساخت شخصیت‌های داستان و در عین حال پرهیز از فرم‌گرایی مفرط و رمان « بی‌کتابی » نوشته « محمدرضا شرفی خبوشان» به دلیل استفاده از نثری شیوا در خدمت خلق شخصیت‌ها و فضای داستان، نگاه نقادانه به جامعه امروز در گستره تاریخ، نگاهی و آفرینش فضایی رازآلود و پر رمز و راز و در عین حال داستان‌گویی قدرتمند و تصویرسازی بکر به عنوان برگزیده مشترک معرفی می‌کند.

در بخش ویژه مربوط با عنوان «یک دهه ادبیات اقتصادی و پیامدهای اجتماعی کار » نیز هیئت داوران از آثار زیر تقدیر کرد:
ـ «سایه اژدها» نوشته محمد علی گودینی
ـ «سرگذشت نامه کارآفرینان ایرانی» نوشته رضا یادگاری و مهشید صناعی فر
ـ «پنجره ای به گذشته» نوشته بهراد مهرجو و متین غفاریان
ـ «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی
ـ «میر نامیرا» نوشته میکائیل عظیمی
ـ «شازده حمام» نوشته محمدرضا پاپلی
ـ «نفحات نفت» نوشته رضا امیرخانی
نقل از خبرگزاری ایرنا و خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید